První krajská výstava

Už když jsme si před rokem pořídili Zeuse, plánovali jsme, že až dospěje, necháme jej uchovnit. Paní chovatelka, od které jsme ho pořídili, nás o to tak trochu prosila, protože už tehdy tušila, že z Zeuse bude hezká šiperka. Proto jsme letos koncem dubna absolvovali „Krajskou výstavu všech plemen mimo německých ovčáků“ pořádanou Klubem chovatelů málopočetných plemen psů ČR, který zastřešuje chov šiperek, a u kterého je těžké si zapamatovat i byť jen zkratku jeho jména (KCHMPP).

Krátká vložka pro ty, kdo (jako já ještě nedávno) netuší, co pojem uchovnění znamená: uchovněním získá pes možnost se dále oficiálně rozmnožovat, tj. mít potomky „s papíry“ 🙂 Samozřejmě psovi je docela jedno, zda se rozmnožuje oficiálně nebo ne, ale pro majitelé je to dost podstatný rozdíl 😉

Samotný proces uchovnění předpokládá, že pes absolvuje alespoň jednu výstavu se známkou výborný nebo velmi dobrý a projde tzv. bonitací, tj. kontrolou zdravotního stavu. Bonitace slouží i k odhalení zdravotních vad, které sice nejsou důvodem pro neuchovnění, ale uváději se v chovné knize. Např. Zeus tam má zapsáno, že mu chybí jeden zub. Btw. na výstavě jsme se dozvěděli, že jeho dědečkovi chyběli zuby tři, ale přišlo se na to až v době, kdy prý už „obskočil půlku republiky“ (byl to prej fešák).

Výstava se konala v rekreačním středisku v Dětřichově u Svitav, což je něco jako konec světa, i když je to uprostřed republiky. Naštěstí v den výstavy už nepršelo tak jako tři dny před ní, protože výstava byla venkovní a jako parkoviště sloužila louka u rekreačního střediska… Ale atmosféra na výstavě byla moc příjemná – bylo fajn poklábosit o šiperkách s jinými majiteli 🙂

I přes náš naprostý nedostatek zkušeností s podobnými akcemi a z ní vyplývající zmatenosti při předvádění, získal Zeus známku výborný, a nakonec se stal i BOB-em (vítězem plemene, tj. nejlepším mezi předváděnými šiperkami). V závěrečné soutěži se ještě probojoval do užšího výběru, ale tam jeho přirozený šarm už nestačil zakrýt nezkušenost majitelů a nedostatky ve výchově 🙂 Domů jsme si nicměně přivezli dva poháry: pro vítěze třídy mladých (ten Zeus dostal de facto za účast, protože byl v této kategorii sám) a pro vítěze plemene (zde soutěžil s čtyřmi dalšími šiperkami).

Celkem se krajské výstavy zúčastnilo 5 šiperek: 3 dámy a 2 pánové
Formálně: Black Bubble from Oplatil Lake a Zeus Taien
Netušil jsem, kolik existuje psích plemen (na fotce je asi 1/8 všech finalistů)
Není lepší přípravy než oňufat zadek soupeřům...
...Zeus ze všech sil přípravu sabotuje...
I přes usilovnou sabotáž, se Zeus v závěrečné soutěži dostal až do užšího výběru